Pēdējo gadu laikā BIM ir ļoti apspriests temats AEC industrijā. Tikmēr ir arī ļoti daudzi jautājumi par BIM pielietošanu būvniecībā un, kā tas var palīdzēt būvniekiem. Viens no izplatītākajiem un vienlaikus aplamākajiem apgalvojumiem ir, ka BIM ir tikai tehnoloģija vai arī, ka tas attiecas tikai uz 3D dizainu (kaut arī 3D modeļi tiešām ir BIM pamatā). BIM patiesībā ir process, kā veidot un pārvaldīt visu informāciju par projektu, izveidojot to, ko sauc par Būves Informācijas Modelēšanu, kas satur digitālu aprakstu par katru no fiziskā projekta aspektiem.

Kamēr BIM galvenokārt tiek asociēts ar dizainu un priekškonstrukciju, tas neapšaubāmi ir ļoti noderīgs katrā no projekta dzīves cikla stadijām, pat tad, kad būve jau pabeigta. Būves Informācijas Modelēšana ļauj projektiem būt uzbuvētiem virtuāli pirms tie tiek uzbūvēti fiziski, tādējādi  novēršot daudzas nepilnības un problēmas, kas rastos būvniecības procesa laikā.

Šeit apskati 10 lielākos ieguvumus no BIM būvniecībā:

  • Labāka sadarbība un komunikācija

Digitālie BIM modeļi ļauj dalīties ar tiem, sadarboties, ko ar papīra projektiem nav iespējams izdarīt. Ar mākoņa tipa rīkiem, tādiem kā Autodesk’s BIM 360, sadarbība BIM ietvaros var notikt starp dažādu disciplīnu iesaistītajiem projektā. BIM 360 ekosistēma ļauj komandām dalīties ar projektu modeļiem un koordinēt plānošanu un pārliecināties, ka visiem no iesaistītajiem ir priekšstats par modeli.

Pieeja mākonim projektā iesaistītajiem ļauj arī pārnest ofisu uz īsto darba lauku. Ar tādām aplikācijām, kā Autodesk’s BIM 360 rīks, komandas var apskatīt rasējumus un modeļus savā mobilajā telefonā., pārliecinoties, ka tiem ir pieeja pašai aktuālākajai projekta informācijai jebkurā laikā.

  • Izmaksu aprēķināšana pēc modeļa

Daudzas AEC ir sapratušas, ka iekļaujot novērtējumu jau agrākā stadijā, ļauj daudz efektīvāk paredzēt izmaksas, kas ir rezultējies pieaugošā no modeļa izrietošā izmaksu aprēķināšanā (zināms arī kā 5D BIM). Izmantojot BIM rīkus, kā piemēram, Autodesk’s Revit un BIM 360 Docs automatizē laikietilpīgo izmaksu aprēķināšanu, ļaujot novērtētājiem koncentrēties un daudz vērtīgākiem faktoriem, tādiem kā  būvniecības risku identificēšana,

  • Pirms konstrukcijas projekta vizualizācija

Izmantojot BIM, jūs varat plānot un vizualizēt visu projektu pirms konstrukcijas izveides laikā, pirms patiešām ir ielikti pamati zemē. No satelīta veidotas vizualizācijas un 3D vizualizācijas ļauj klientiem pieredzēt to, kā dzīvē izskatīsies vieta, tādējādi ļaujot arī veikt izmaiņas pirms sākusies būvniecība. Jau no sākuma esot daudz labākam priekšstatam, tas samazina iespējamas laikietilpīgas un dārgas izmaksas vēlāk.

  • Uzlabota koordinēšana un sadursmju identificēšana

BIM ļauj jums daudz labāk koordinēt iepirkumus un būvniekus, jau laikus konstatējot iespējamas sadursmes attiecībā uz MEP (mehānika, elektrība un santehnika). Vai elektrības vadi sadursies ar tērauda siju? Vai durvīm ir pietiekami daudz brīvas vietas? Izmantojot programmatūru Autodesk’s BIM 360 Glue, jūs varat izvairīties no šādām iespējamām kļūmēm, ar automātisko rīku.

Novēršot iespējamas kļūmes, jūs samazināt nepieciešamo darbu pārstrādi. Ar BIM jums ir iespēja plānot visu tieši pirms jūs sākat to dzīvē būvēt. Jūs varat izvairīties no pēdējā brīža izmaiņām un neparedzētiem jautājumiem ļaujot arī visiem iesaistītajiem apspriest un komentēt.

  • Samazināt izmaksas un pazemināt riskus

Viens no McKinsey pētījumiem atklāja, ka 75% kompāniju, kas ir izmantojušas BIM sniedza pozitīvu vērtējumu un arī par to ieguldījumu. BIM var ietaupīt jums naudu neskaitāmos veidos, ja tiešām izmantojat to. Tuva sadarbība ar būvniekiem var samazināt riska prēmiju izmaksu, samazināt apdrošināšanas izmaksas, mazināt kopējo variācijas un mazāk iespēju prasībām. Labāka projekta pārskatāmība agrākā stadijā ļauj labāk sagatavoties un samazina atkritumus neizmantotos materiālos. Tiek samazinātas darbaspēka izmaksas, kas strādā pie dokumentu sagatavošanas un ir samazināta neveiksmīgas komunikācijas iespēja. Daudzi uzņēmumi izmanto BIM un konstruēšanas tehnoloģijas, lai samazinātu izmaksas un mazinātu dažādu risku iespēju.

Vienmēr pieaugošais cilvēku skaits komandā, kas strādā pie viena projekta, sadarbība tieši nepieciešamajā laikā un vienota dokumentu krātuve tāda kā BIM 360 Docs samazina risku, ka kāds no iesaistītajiem izmantos novecojušu informāciju. Pārliecinoties, ka īstajā laikā ir pieejama informācija, kas nepieciešama konkrētā projekta attīstības stadijā, lai kvalitatīvi veiktu projektu.

  • Uzlabota plānošana/secīgums

Tajā pašā laikā daudzi no šiem ieguvumiem ietaupa naudu, tie ietaupa laiku, samazinot projekta izstrādes ciklu laiku un  novēršot neveiksmes būvniecības procesā. BIM ļauj vienlaikus izstrādāt dizainu un noformēt tā dokumentus, tāpat dokumentos ātri un ērti iekļaut nepieciešamās izmaiņas. Tāpēc tas daudz precīzāk ļauj plānot un iesaistīt citus, uzlabota projekta koordinācija ļauj projektiem daudz vairāk tikt pabeigtiem laikā vai pat ātrāk.

  • Palielināta produktivitāte un rūpnieciska ražošana

BIM datus var izmantot, lai uzreiz izveidotu rasējumus, ko nodot ražošanai, ļaujot arvien vairāk pielietot rūpniecisku un modulāras konstrukcijas tehnoloģiju. Izstrādājot dizainu, detalizējot un izstrādājot būves kontrolētā vidē, jūs varat samazināt tam patērētos atkritumus, palielināt efektivitāti, kā arī darbaspēka un materiālu izmaksas.

  • Drošākas būvniecības vietas

 BIM var palīdzēt uzlabot konstrukciju drošību, norādot uz trauksmes vietu pirms tas radījis problēmas un izvairoties no fiziskiem riskiem vizualizējot un plānojot loģistiku jau laicīgi. Vizuāla riska analīze un drošības novērtēšana var palīdzēt nodrošināt drošību projekta izpildes laikā.

  • Kvalitatīvākas būves 

Palielināta būves modeļa koordinācija tieši pozitīvi ietekmē arī būves kvalitāti. Daloties ar BIM rīkiem pieredzējušie komandas dalībnieki strādā kopā ar būvniekiem visās projekta stadijās, piedāvājot labāku pārvaldību pār projekta tehniskajiem risinājumiem un nepieciešamību pieņemt dažādus ar to saistītus lēmumus. Optimāls veids kā izstrādāt projektu būtu to pārbaudīt jau laicīgi projekta stadijā un strukturāli trūkumi var tikt novērsti pirms būvniecības uzsākšanas. Pateicoties vizulaizāciju izmantošanai, var tikt izvēlēti labāki dizaina estētiskie risinājumi, piemēram, kā būvē ienest vairāk dabisko apgaismojumu. Tad būvniecības procesā, realitātes uztveršanas tehnoloģija ļauj uzlabot precizitāti.

  • Efektīvāka apsaimniekošana un ēku nodošana

Informācija par konkrēto būvi (tās modeli) arī uzlabo iespēju rīkoties ar to pēc būvniecības, nodrošinot RIO pēc ēkas pabeigšanas. Izmantojot būvniecības programmatūru, precīzs un aktuāls digitāls ieraksts par būvi var būt vērtīgs, izstrādājot ēku apsaimniekošanu, kā arī vēlāk izlemjot veikt ēkas renovāciju. Dati ar tikt arī nosūtīti, lai tos izmantotu vēlāk. Izmantojot tādu rīku kā Autodesk’s BIM 360, būvnieki var pārnest ēkas nodošanas, projektēšanas un celtniecības laikā ģenerētos BIM datus, kopā ar būvniecības darbībām.

Būves Informācijas modelēšana ir kļuvusi par nenovērtējamu rīku būvniecības procesā ar daudziem ieguvumiem visai būvniecības industrijai. Projektiem, izmantojot BIM ir lielāka iespēja būt veiksmīgiem un palielināt efektivitāti katrā projekta dzīves cikla stadijā un pēc tam.